top of page
Mapy hřebene Baiului
Mapu pohoří Baiului pochopitelně nikde nekoupíte. Jsou však k dispozici starší kreslené mapy, nebo starší mapy na stránkách Salvamontu. Jelikož některé úseky nejsou dobře značeny a cesta se v nich ztrácí, doporučuji mít s sebou GPS navigaci, nebo alespoň offline mapy v mobilu (používal jsem offline mapy.cz a fungovaly naprosto výborně).
Bez navigace silně nedoporučuji do pohoří vyrážet.
Různých starých map je více, ale asi jediná schopná je na stránkách Salvamontu. Pozor, některé trasy už příliš nesedí se současností, také řada zaznačených salaší již neexistuje.
Níže ukážu mapy naší trasy a pak doporučovaný možný způsob přechodu.
Pozor, na mapách nezle zaznačit zkratku, kterou jsme od jezírka La Gavan na hřeben použili. Zkratka je znázorněna pod mapami níže.
Naše trasa:
Doporučovaná trasa
Doporučuji jít ze Sacele rovnou po hřebenové červené turistické cestě. Dále tak, jako my a klidně si cestu prodloužit až do Posady, odkud se dá do Sinaie dostat vlakem nebo autobusem. Jedná se o velmi rušnou cestu.
Zkratka od jezera La Gavan na hřeben.
Od jezera La Gavan vede zkratka na hřeben. Když se dostanete k jezeru, dáte se doleva na pěšinku vedoucí nahoru do lesa. Budete prudce stoupat až se dostanete na celkem vyježděnou cestu do čtyřkolkách či autech. Po ní vyjdete až nahoru na hřeben.
Možné spojení s jinými hřebeny:
Návaznost na hřeben Bucegi
Společně s Baiului lze zvládnout i hřeben Bucegi, což velmi vřele doporučuji. Navázat na toto pohoří zle pohodlně ve městě Sinaia, odkud se můžete vydat nahoru pěšky, nebo pohodlněji lanovkou.
Doprava a cestování
Existuje několik způsobů cestování. Každý se však hodí v jiné situaci a obnáší výhody a nevýhody. My při cestě na Baiului využili autobus Flixbus, jelikož byl nejlevnější a jednalo se o přímý spoj z Brna. Cesta je však strašně zdlouhavá (18 hodin jízdy) příšerně nepohodlná. Nejlepší způsob je mít vlastní auto (což my jsme neměli) a zaparkovat někde v Brašově odkud se vydat třeba busem nebo taxíkem dál. Celkově o cestování do Rumunska a dopravě k rumunským horám horám doporučuji přečíst tyto články: rumunskehory.cz/doprava a rumunskem.cz/doprava
Vlastní auto
Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální. Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Pro přechod pohoří Baiului je vhodné vybrat nejbližší město Brašov, které je poměrně veliké a určitě se zde najde bezpečné místo k zaparkování.
Autobus
Sem tam se vám poštěstí najít dálkový autobus, který jede zrovna v den kdy potřebujete a zhruba tam, kam potřebujete. V poslední době začal hodně do rumunských měst jezdit Flixbus. Dá se odjet z Prahy, Brna, nebo třeba Vídně. Mrkněte na ceny, hodně se liší i podle času. Ceny za autobus (jedna jízda/osoba) se pohybují od 1000 do 2500 kč. Zaveze vás přímo do Brašova, cesta je ale velmi zdlouhavá. Výhody: víceméně jistota odjezdu a příjezdu v určitý čas, jistota sedadla, bezpečí a klimatizace. Nevýhody: posádka, která neumí ani slovo anglicky, 18h sezení v jedné poloze a celkem vysoká cena.
Vlak
Cestu vlakem jsem nezkoušel. Je rychlejší a pohodlnější, při plánovaní jsme ale narazili na celkem vysoké ceny.
Taxi
Taxíky jsou zde levné, stojí kolem 2,4 Lei/km. Cenu mají napsanou, tak jako u nás, na dveřích taxíku. Velkou výhodou taxíku je, že ho najdete snad všude a dopraví vás přímo na start tam, kam hromadná doprava ani nemusí jezdit. Někteří taxikáři umí i anglicky. Narazili jsme na velmi milé a ochotné taxikáře ale i na jednoho, co nás oškubal. Pravidlo: plaťte až v cíli a trvejte na zapnutém tachometru od začátku jízdy! Často vám řeknou, kolik za jízdu chtějí, ale částka je silně nadhodnocená.
Stop
Stop zde funguje ještě stále dobře. Dejte tomu 15 minut a někdo vám zastaví. Horší je to jen s převezením přes hranice, to už jsou všichni opatrní a na stop se můžete načekat několik hodin.
bottom of page