Mapy hřebene Bucegi

Někde jsem četl, že Bucegi jsou takové rumunské Krkonoše. Musím dát za pravdu. Je zde nespočetné množství turistů. Hřeben je tím pádem velmi dobře značený a není potřeba tisknout nějaké staré mapy. Možná pro jistotu mít offline mapy v mobilu. Hřeben je navíc velmi přehledný a tak víte, kam jdete. 

Na hřeben můžete jít se Sinaie pěšky, ale je to celkem nuda a velmi prudké stoupání částečně po asfaltce, částečně kolem dráhy pro sjezdové cyklisty. Lanovka je mnohem lepším zážitkem.

Trasa se dá projít rychle za 2 dny s přespáním na Cabana Babele, nebo pomaloučku tak, jako my. V cíli ve městě Bran si udělejte zastávku na prohlídku drákulova hradu.

Naše trasa:

Doporučovaná trasa

Možné spojení s jinými hřebeny:

Návaznost na hřeben Baiului

S hřebenem Bucegi lze propojit sousední hřeben Baiului, což velmi vřele doporučuji. Tyto hřebeny na sebe navazují ve městě Sinaia. Jako první však doporučuji jít hřeben Baiului a z něj navázat na Bucegi.

Doprava a cestování

Existuje několik způsobů cestování. Každý se však hodí v jiné situaci a obnáší výhody a nevýhody. Flixbus jezdí do Brašova, odtud se dá autobusem i vlakem dostat do města Sinaia. My využili autobus Flixbus, jelikož byl nejlevnější a jednalo se o přímý spoj z Brna. Cesta je však strašně zdlouhavá (18 hodin jízdy) a příšerně nepohodlná. Nejlepší způsob je mít vlastní auto (což my jsme neměli) a zaparkovat někde v Brašově odkud se vydat třeba busem nebo taxíkem dál. I nazpět z Branu do Brašova jezdí celkem pravidelně místní autobusy. Celkově o cestování do Rumunska a dopravě k rumunským horám horám doporučuji přečíst tyto články: rumunskehory.cz/doprava a rumunskem.cz/doprava

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální. Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Pro přechod pohoří Bucegi je vhodné vybrat nejbližší město Brašov, které je poměrně veliké a určitě se zde najde bezpečné místo k zaparkování.

Autobus

Sem tam se vám poštěstí najít dálkový autobus, který jede zrovna v den kdy potřebujete a zhruba tam, kam potřebujete. V poslední době začal hodně do rumunských měst jezdit Flixbus. Dá se odjet z Prahy, Brna, nebo třeba Vídně. Mrkněte na ceny, hodně se liší i podle času. Ceny za autobus (jedna jízda/osoba) se pohybují od 1000 do 2500 kč. Zaveze vás přímo do Brašova, cesta je ale velmi zdlouhavá. Výhody: víceméně jistota odjezdu a příjezdu v určitý čas, jistota sedadla, bezpečí a klimatizace. Nevýhody: posádka, která neumí ani slovo anglicky, 18h sezení v jedné poloze a celkem vysoká cena.

Vlak

Cestu vlakem jsem nezkoušel. Je rychlejší a pohodlnější, při plánovaní jsme ale narazili na celkem vysoké ceny.

Taxi

Taxíky jsou zde levné, stojí kolem 2,4 Lei/km. Cenu mají napsanou, tak jako u nás, na dveřích taxíku. Velkou výhodou taxíku je, že ho najdete snad všude a dopraví vás přímo na start tam, kam hromadná doprava ani nemusí jezdit. Někteří taxikáři umí i anglicky. Narazili jsme na velmi milé a ochotné taxikáře ale i na jednoho, co nás oškubal. Pravidlo: plaťte až v cíli a trvejte na zapnutém tachometru od začátku jízdy! Často vám řeknou, kolik za jízdu chtějí, ale částka je silně nadhodnocená.

Stop

Stop zde funguje ještě stále dobře. Dejte tomu 15 minut a někdo vám zastaví. Horší je to jen s převezením přes hranice, to už jsou všichni opatrní a na stop se můžete načekat několik hodin.