top of page

Mapy hřebene Bucegi

Někde jsem četl, že Bucegi jsou takové rumunské Krkonoše. Musím dát za pravdu. Je zde nespočetné množství turistů. Hřeben je tím pádem velmi dobře značený a není potřeba tisknout nějaké staré mapy. Možná pro jistotu mít offline mapy v mobilu. Hřeben je navíc velmi přehledný a tak víte, kam jdete. 

Na hřeben můžete jít se Sinaie pěšky, ale je to celkem nuda a velmi prudké stoupání částečně po asfaltce, částečně kolem dráhy pro sjezdové cyklisty. Lanovka je mnohem lepším zážitkem.

Trasa se dá projít rychle za 2 dny s přespáním na Cabana Babele, nebo pomaloučku tak, jako my. V cíli ve městě Bran si udělejte zastávku na prohlídku drákulova hradu.

Naše trasa:

Doporučovaná trasa

Možné spojení s jinými hřebeny:

Návaznost na hřeben Baiului

S hřebenem Bucegi lze propojit sousední hřeben Baiului, což velmi vřele doporučuji. Tyto hřebeny na sebe navazují ve městě Sinaia. Jako první však doporučuji jít hřeben Baiului a z něj navázat na Bucegi.

Doprava a cestování

Existuje několik způsobů cestování. Každý se však hodí v jiné situaci a obnáší výhody a nevýhody. Flixbus jezdí do Brašova, odtud se dá autobusem i vlakem dostat do města Sinaia. My využili autobus Flixbus, jelikož byl nejlevnější a jednalo se o přímý spoj z Brna. Cesta je však strašně zdlouhavá (18 hodin jízdy) a příšerně nepohodlná. Nejlepší způsob je mít vlastní auto (což my jsme neměli) a zaparkovat někde v Brašově odkud se vydat třeba busem nebo taxíkem dál. I nazpět z Branu do Brašova jezdí celkem pravidelně místní autobusy. Celkově o cestování do Rumunska a dopravě k rumunským horám horám doporučuji přečíst tyto články: rumunskehory.cz/doprava a rumunskem.cz/doprava

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální. Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Pro přechod pohoří Bucegi je vhodné vybrat nejbližší město Brašov, které je poměrně veliké a určitě se zde najde bezpečné místo k zaparkování.

Autobus

Sem tam se vám poštěstí najít dálkový autobus, který jede zrovna v den kdy potřebujete a zhruba tam, kam potřebujete. V poslední době začal hodně do rumunských měst jezdit Flixbus. Dá se odjet z Prahy, Brna, nebo třeba Vídně. Mrkněte na ceny, hodně se liší i podle času. Ceny za autobus (jedna jízda/osoba) se pohybují od 1000 do 2500 kč. Zaveze vás přímo do Brašova, cesta je ale velmi zdlouhavá. Výhody: víceméně jistota odjezdu a příjezdu v určitý čas, jistota sedadla, bezpečí a klimatizace. Nevýhody: posádka, která neumí ani slovo anglicky, 18h sezení v jedné poloze a celkem vysoká cena.

Vlak

Cestu vlakem jsem nezkoušel. Je rychlejší a pohodlnější, při plánovaní jsme ale narazili na celkem vysoké ceny.

Taxi

Taxíky jsou zde levné, stojí kolem 2,4 Lei/km. Cenu mají napsanou, tak jako u nás, na dveřích taxíku. Velkou výhodou taxíku je, že ho najdete snad všude a dopraví vás přímo na start tam, kam hromadná doprava ani nemusí jezdit. Někteří taxikáři umí i anglicky. Narazili jsme na velmi milé a ochotné taxikáře ale i na jednoho, co nás oškubal. Pravidlo: plaťte až v cíli a trvejte na zapnutém tachometru od začátku jízdy! Často vám řeknou, kolik za jízdu chtějí, ale částka je silně nadhodnocená.

Stop

Stop zde funguje ještě stále dobře. Dejte tomu 15 minut a někdo vám zastaví. Horší je to jen s převezením přes hranice, to už jsou všichni opatrní a na stop se můžete načekat několik hodin.

bottom of page