top of page

Čergov: mapy, přístřešky, prameny, info

Mapy

Hřeben Čergova nepatří zrovna mezi nejnavštěvovanější hřebeny. Značení zde bylo celkem dobré, ale v některých místech nedostačující. Obzvláště v zimě tu jsou místa, kde cesta není zřetelná a bez GPS navigace se dá velmi rychle změnit špatný směr. Okolí vrcholu Čergov je přehledné. Avšak v první polovině trasy bylo potřeba po GPS sáhnout. A pokud (jako nám rok před tím) začne sněžit, neuvidíte v bílé mlze žádné značení a na vykácených mýtinách jste ztraceni. GPS (třeba v mobilu) považuji za velmi nutnou věc.

gpx.jpg

Interaktivní mapa: trasa, přístřešky, prameny

hrebenovky_map_1536_1152 (2).jpg
gpx.jpg

KLIKNI PRO OTEVŘENÍ INTERAKTIVNÍ MAPY

© Hřebenovky.com © Thunderforest © OpenStreetMap contributors

Přístřešky

Na hřebeni se nachází jen několik volně dostupných přístřešků nebo útulní, kde můžete přespat. Pro zimní přechod nebo pohodlnější letní přechod lze využít dvou zařízení, která se nachází na ideálních místech a rovnoměrně rozdělují trasu.


Tím prvním je Útulna pod Minčolom, kterou spravuje Klub slovenských turistov Mladosť Odeva z Lipan. Útulna je uzamčená. Zezadu se nachází volně přístupný prostor pro bivak, nebo lze klub kontaktovat a oni vám zapůjčí klíče. Procej vypůjčení a vracení klíčů však může být organizačně komplikovaný pro ty, kteří vyrážení hromadnou dopravou.

Kontakt zde: https://kstlipany.estranky.sk/clanky/utulna-pod-mincolom/


Dalším zařízením je Chata Čergov, která nabízí klasické turistické ubytování. Funguje zde kuchyň včetně večeří i snídaní. Jsou zde milí a velmi ochotní.

Kontakt: http://www.chatacergov.sk/


pramenx.jpg

Prameny

Na hřebeni Čergov není pramenů příliš mnoho, ale pro běžný přechod to postačí. Při zimním přechodu lze počítat jen se dvěma zdroji vody. Prvním je vydatný premen u Útulny pod Minčolom a druhým je voda z kohoutku na Chatě Čergov.

Doprava.jpg

Doprava a cestování

Tím, že jsme jeli na Černov dva roky po sobě, jsme si vyzkoušeli více možností dopravy. Po první zkušenosti z veřejnou dopravou jsme se rozhodli, že napodruhé už pojedeme jedině autem. Kdo zná slovenské vlaky ví o čem mluvím. Cesta zpět do Brna nám trvala 17 hodin! Kvůli autobusu který se zasekl na hranicích  dalším 2 vlakům, které nabraly několikahodinové zpoždění.


CESTA TAM

Dá se velmi komplikovaně dostat veřejnou dopravou až do Obručné, nebo využít vlastní auto. Autem jsme se dopravili na konec obce Drienica, kde je náš cíl. Je zde spousta parkovacího místa díky lyžařským vlekům. Zde si objednáváme taxík, který nás zaveze na start do Obručného. Cesta vícemístným taxíkem nás vyšla na necelých 80 eur což při rozpočítání na 5 lidí není moc.  


CESTA ZPĚT

Zpět se dá dostat opět veřejnou dopravou. Pokud ale sejdete z hřebene v poledne, počítejte s hodně dlouhou cestou až do noci. Na nás zde čekalo naše zaparkované auto, a pohodně se přesunuli domů.

Podívejte se na další hřebeny:

bottom of page