top of page

Westweg: mapy, přístřešky, prameny, info

Mapy

V obchodech se dají koupit mapy Schwarzwaldu. K sehnání je i guidebook přímo pro westweg, ale pouze v angličtině. Celá trasa je velmi dobře a přehledně značená až na drobné výjimky a závěr trasy. 

Pro přehled a plánování během trasy doporučuji stáhnout offline mapy.cz. My si podle nich kontolovali cestu a plánovali následný den.

Pozor! Trasa westwegu je stále "v pohybu" a neustále dochází k dobnějším změnám trasy. My šli podle nejnovějších map a i tak několikrát vedly značky jinudy. Šlo vidět, že jsou nově instalované. Často jde o snahu vést trasu více přírodou, nebo odvést trasu z pozemku, kde došlo ke změně vlastníka. Několik částí bylo uzavřených s obcházkou ať už kvůli popadaným stromům nebo stavebním pracem. 

Rozcestníky jsou ale na každém metru, takže máte sále přehled o trase. Pozor ale na uváděné kilometry na rozcestnících. Občas hodně kacají. Jednou je jedno místo vzdálené 7 km, po přilížení se o kilometr je vzdálené 9 a za 500 m je na rozcestníku 8 km. Tyto chyby jsme viděli mnohokrát.

Westweg trasa má na někerých místech více variant. Cesty se rozdvojují a za pár kilometrů se zase spojí. Je dobré se na to dopředu připravit, ať víte, co chcete vidět a jestli jste ochotní a schopní jít třeba tu delší obcházkovou variantu.


gpx.jpg

Interaktivní mapa: trasa, přístřešky, prameny

hrebenovky_map_1536_1152 (2).jpg
gpx.jpg

KLIKNI PRO OTEVŘENÍ INTERAKTIVNÍ MAPY

© Hřebenovky.com © Thunderforest © OpenStreetMap contributors

Přístřešky

Na trase a v její blízkosti narazíte na více než 60 volně dostupných turistických přístřešků. Stan tak není potřeba nosit. Některé přístřešky jsou velmi prostorné a pohodlné, jiné jsou spíše nouzové (nachází přimo u silnice, vejdou se tam maximálně 2 lidé,...). Po kliknutí na horní mapu se Vám zobrazí interaktivní mapa s fotografiemi a detainějším popisem jednotlivích přístřešků.

Doporučuji naplánovat nocleh v těch pohodlnějších a větších, nebo ty, které mají v dosahu (do 5 km) další přístřešek. V případě, že by v některém bylo plno, tak budete mít další přístřešek rezervní. Jen u menšiny přístřešků je v dosahu voda.

Placených ubytování je na trase také hodně. Většinou jsou už ale několik dní dopředu zarezervované. A vzhledem k tomu, že nevíte, kam za 7 dní dojdete, je obtížné něco rezervovat. Ceny se pohybují od 1000 do 2500 noc/osoba. Potkali jsme pána, který šel celý westweg takle od hotelu k hotelu, které měl dopředu zarezervované a měl trasu rozdělenou na 15 dní.    Pokud tam budete chtít i jíst, připravte si na výlet alespoň 30 tisíc.

Na hotelech většinou nebydlí takoví dálkoví turisti, ale lidé, kteří tam přijedou autem a pak dělají jednonenní procházky po okolí. Kousek od rozhledny Brend se však nachází ubytovna, která pro takové turisty až moc jednoduchá. V ubytovně Naturfreundehaus Brend, měli volné pokoje a cena i se snídaní byla 35 eur/osoba. Jedná se o pokoje s velmi základním vybavením, často i společnou sprchou. My se zde ubytovali a byl to pro nás více než luxus. Nachází se uprostřed trasy, takže ideální   místo pro sprchu a dobrou postel. Snídaně v ceně byla vynikající. Na stránkách cenník nemají, ale najdete je i na bookingu. Bylo to ale jedniné placen ubytování, co jsme využili. Spaní ve volných chatách a přístřešcích má své obrovské kouzlo.


pramenx.jpg

Prameny

Pramenů, nebo zdrojů pitné vody je na trase přes 60. Jsou však delší úseky, na kterých se žádný pramen nenachází. Některé prameny byly vyschlé, k jiným je potřeba udělat delší zacházku. Po kliknutí na horní mapu se Vám zobrazí interaktivní mapa s fotografiemi a detainějším popisem jednotlivích pramenů.

U mnoha pramenů, pítek nebo fontán najdete cedulku "kein trinkwasser", což značí že voda není pitná. Vody jsou ale napojeny na normální vodovod, nebo se jedná o normální horskou. Cedulkou se jen pojišťují vlastníci pozemku proti případným problémům. My tyto "nepitné" vody pili a nic se nám nestalo. Jedna paní, co měla domek u jedné z kašen nám říkala, že voda normálně pitná je, i když je tam ta cedulka.


Doporučuji nosit 2 litry vody na osobu. Pokud plánujete přespat v přístřešku, zjistěte si, jestli se poblíž nachází voda (většinou ne). V takovém případě je dobré mít záložní láhev a do ní si u posledního pramene vodu nabrat, pokud tedy hodláte vařit jídlo.

WESTWEG BRÁNY / POTRÁLY

Westweg je rozdělený do 12 etap z nichž každá ma na začátku svůj vlastní portál.  Bohužel ti, co je stavili, je příspůsobili spíše silničním turistům, než pěším. Ne všechny portály najdete v místě, kde se vstupuje do nové etapy.  

Jednou bránou ani neprojdete, protože senachází na vedlejší variantě westwegu a dvě dbány ce nachází mimo trasu. Všchny brány se nachází u silnice, kde je parkoviště.


1. brána - Goldene Pforte Pforzheim

2. brána - Sonnentor Dobel

3. brána - Murgtaltor Forbach

4. brána  - Mummelseetor Seebach (nachází se na westweg cestě, ale 5,5 km od Unterstmatt, kde začíná 4. etapa)

5. brána - Heilklimapforte Freudenstadt-Kniebis (nenachází se na westweg trase, je potřeba odbočit 1,6 km a pak se vrátit)

6. brána - Freiersberger Tor ( nachází se na westweg cestě, ale 6,5 km před sedlem Hark, kde začíná 6. etapa)

7. brána - Kinzigtaltor Hausach

8. brána - Schonach Wilhelmshöhe

9. brána - Tor zum Höchsten (nenachází se na westweg cestě, ale 1,5 km prudkého klesání pod vrcholem Seebuck na parkovišti)

10. brána - Wiedener Eck Tor

11. brána - Tor zum Wehratal (nenachází se na západní ale na východní variantě westweg trasy)

12. brána - Portal Dreiländereck Lörrach

Doprava.jpg

Doprava a cestování

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální.  Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Doporučuji jet autem do Pforzheimu a c Basileje se pak nechaz zpět odvést třeba autobusem (Na trase Basilej - Pforzheim jezdí třeba Flixbus).


Autobus

Tuto možnost jsme využili my. Je hned po vlastním autě nejlevnější a nejvariabilnější. Z prahy jezdí do Pforzheimu autobus Flixbusu několikrát denně (s přestupem i bez).

Z Basileje jsme jeli opět Flixbusem do Prahy s přestupem ve Frankfurtu. Výhoda busu je poměrně dobrá cena, nevýhodou je nižší pohodlí. Cesta do Pforzheimu trvala přibližně 9 hodin. Z Basileje 15 hodin (s 3 hodinovou pauzou ve Frankfurtu). 


Vlak

Vlak je pohodlnější než autobus, je ale potřeba počítat s více přestupy a mnohem vyšší cenou (3 až 4 násobnou oproti autobusu). 

Podívejte se na další hřebeny:

bottom of page