Přístřešky v Malé Fatře

Malá Fatra nabízí jen velmi omezenou nabídku míst pro nocleh. Mezi nimi je navíc velká vzdálenost, tudíž čas na poklidnou procházku po hřebeni moc nebude. Počítejte tak s příchody nocležným místům až za večerní tmy. I přesto považuji noclehy v Malé Fatře za ty nejzajímavější a mnohdy velmi netradiční.

Kromě doporučených, odzkoušených míst, a často taky jediných, uvádím i pár nouzových, které však využívejte jen v nouzích či odpočinku. Pohodlí v nich je značně omezené, mnohdy až nulové. Podrobnější informace o přístřešcích naleznete na stránce boudy.info, kde v sekci "mapy" najdete i jejich rozmístění.

Chata Pod Chlebom

N49°10.873 E19°02.958

chatachleb.sk

​Nejvýše položená chata v Malé Fatře. Nachází se pod vrcholem Chleb na krátké odbočce z červené trasy. Na chatě se dá přespat za cenu od 8 EUR, případně lze využít vlastního stanu, pro který je vyhrazen prostor před chatou za 1 EURO na osobu. Chata nabízí možnosti stravování. Nedaleko se také nachází pramen vody.

Bivak na Malém Kriváni

N49°10.870 E18°59.567

boudy.info

U vrcholu Malého Kriváně se nachází rovná plošina s ohrádkou s kamenným závětřím. Vhodné ideálně za příznivého počasí. Bivakování je zde nelegální, proto doporučuji využít jen v případě nouze.

Bivak na Malém Kriváni

Chata pod Suchým

N49°10.583 E18°56.120

chatapodsuchym.sk

Chata pod Suchým leží přímo na červené turistické značce. Nabízí ubytování od 10 EUR. Je zde také možnost postavit stan na vyhrazených místech. Lze zde zakoupit občerstvení, nebo nabrat vodu u pramene. Vzhledem k délce trasy dalšího dne doporučuji pokračovat dál a využít následujícího místa pro nocleh (Starhrad). Chatu pod Suchým je tak lepší využít pro odpočinek, občerstvení nebo případný nouzový nocleh.

Starhrad

N49°10.681 E18°53.421

boudy.info

Při cestě po červené turistické značce narazíte na zříceninu Starhrad, která nabízí překrásný prostor k noclehu. Najdete zde dvě kryté místnosti a pár krytých výklenků.  Ideální je však přijít se stanem. Občas zde fouká a je tu hlavně hooodně prašno.

Přístřešky v sedlech Rakytie a Javorina

Mezi Strečnem a Minčolem se nachází dva přístřešky. Jeden v sedle Rakytie a druhý v Sedle Javorina. Pod přístřeškem si nepostavíte stan a ani se moc pohodlně nevyspíte na zemi. V případě nouze či nepřízně počasí však jinou střechu široko daleko nenajdete.

Přístřešek v Sedle Rakytie

N49°9.671 E18°51.964

Přístřešek v Sedle Javorina

N49°9.029 E18°50.628

Grandhotel Partyzán

N49°3.834 E18°47.395

facebook.com

Od rozcestí Horná Lúka směrem dolů po zelené turistické značce se po cca 250 metrech nachází útulna přezdívaná Grandhotel Partyzán. Nachází se zde nedaleko i pramen vody. Asi jedno z nejhezčích míst, kde jsem na horách mohl spát.

Původně je jednalo o hezkou opuštěnou salaš. Ta bohužel před pár lety zcela vyhořela. Parta lidí následně za podpory dobrovolných finančních příspěvků postavila vlastníma rukama zcela novou útulnu, kterou se snaží neustále vylepšovat a udržovat ve výborném stavu. 

O staré útulni, jejím vyhoření, finanční sbírce a stavbě nové útulny se dozvíte více na uvedených FB stránkách. Zde můžete také přispět na chod útulny.

Posed pod Jankovou

N49°00.263 E18°43.730

boudy.info

U vrcholu Janková, kudy prochází červená turistická značka, se nachází louka. Když půjdete cca 100-150 metrů od rozcestníku dolů po louce, uvidíte nalevo myslivecký posed. Najít jej není těžké. 

Posed je malá uzavřená místnost s rozměry 3x2 m s dvoupatrovou postelí. Ideální je posed navštívit mimo mysliveckou sezónu. Dovnitř se dostávají myši, tudíž je potřeba provést menší úklid, než si troufnete na matraci lehnout. Prostředí a výhled však rozhodně stojí za to.

Búda Javorinka pod Kľakom

N48°58.717 E18°39.135

boudy.info, treking.cz

Celkem prostorná, dobře vybavená a pohodlná bouda, ke které je potřeba trochu sejít z hřebene asi 1 km od Kľaku. Půjdete dolu po žluté a poté po zelené směrem k vodopádu. Na okraji lesa značka ostře uhýbá doleva, my pokračujeme asi 300 m rovně po louce, na jejím protějším okraji bouda stojí. U boudy se také nachází pramen. Doporučuji k plánovanému přespání, či jako nouzový nocleh.

Posed na Skalkách

N48°59.464 E18°42.329

boudy.infotreking.cz

Údajně se zde nachází posed, který však zřejmě pohodlím ani čistotou neoslní. Osobně jsem jej nenavštívil. Doporučuji tak spíše jako nouzový nocleh.

Posed na Skalkách

© 2016-2018 Radim Schottl 

www.hrebenovky.com