top of page

Rudické geody v lomu Seč (Jak je najít?)

Co je to rudická geoda? Geody jsou horniny, často kulovitého tvaru, které v sobě skrývají dutinu. Vnitřní stěny dutiny jsou vyzdobeny krystaly nejrůznějších minerálů. Lom Seč v Rudicích je jejich známým nalezištěm. Nenajdeme zde zrovna obří unikáty, ale když se sem vydáte, odnesete si za chvíli plnou náruč menších kousků, které po rozřezání nebo naťuknutí ukážou svou vnitřní krásu. O kráse lomu ani nemluvě.

Vltavín z Kožichovic (10 g)
 

Obec Rudice leží v srdci Moravského krasu zhruba 20 km severně od Brna. V obci a jejím okolí najdeme řadu přírodních zajímavostí jako jeskyně, rudické propadání a v neposlední řadě i lom Seč. Od 50. let až do roku 1993 se zde těžily kaolinitické křemenné písky s obsahem jílů a železitých pískovců. Nyní je velkým lákadlem pro turisty i mineralogy. Částečně zatopený lom o velikosti 180 x 100 metrů a hloubce od 20 do 30 metrů nabízí vodní ochlazení nebo mazlavou jílovitou půdu, kterou někteří společně s jemnými místními písky míchají a tvoří si tak přírodní peeling. Lom v současnosti pomalu zarůstá, což mu ale ještě více přidává na kráse. Pojďme se podívat na to, co nás zde láká nejvíce - rudické geody.


Rudické geody

Rudické geody nacházející se v lomu Seč a jeho okolí dosahují velikosti až 40 cm. Takovou se vám ale pravděpodobně najít nepodaří. Běžná velikost je od 2 do 5 cm, občas i 5 až 8 cm. Větší velikost jsou spíše výjimky. Jejich výplň nejčastěji tvoří krystaly křemene a jeho odrůd (křišťál, ametyst, citrín) nebo méně často chalcedonu a velmi vzácně i achátu.


Dutiny nejsou bohužel nijak veliké. U menších se jedná o velikost hrášku u větších zhruba velikost fazole. Našel jsem i malé geody s velmi tenkou stěnou a velkou dutinou s krásnou vnitřní výzdobou. Takové geody ale nejsou příliš časté a to už záleží na náhodě.JAK HLEDAT GEODY?


Brázda svahů

1) KDE?


Najděte si v lomu vhodný odkryv, kde se mohou geody nacházet. Hledejte převážně čistě bílý sediment. Nové a velké geody se dobře hledají v brázdách, kam postupně kamení padá a kudy je vedeno až dolů.

 

2) KDY?


Nejideálnější je hledat geody v letních dnech po vydatných deštích, kdy se splaví dolů ze stěn část hornin a odkryjí se nové vrstvy.

 
Rudická geoda

3) JAK GEODA VYPADÁ?


Geoda vypadá prostě jako mozek nebo hlavička květáku. Tím se dá dobře odlišit od ostatního kamení, které má stěny rovné nebo hladce zaoblené. Mají kulovitý nebo oválný tvar. Často se spíš jedná o různé bramborovité patvary.

 
Vykukující geoda

4) JAK NAJÍT VELKÉ GEODY?


Nečekejte, že najdete geodu jen tak položenou na zemi. Leda, že by ji tam někdo odhodil. Ve svazích lomu hledejte jen částečně vykukující geody, které je potřeba teprve dostat ven. To je pak to napínavé čekání, jak bude asi geoda veliká.

 

5) JAKÉ MÍT S SEBOU VYBAVENÍ?


Potřebovat budete rozhodně kladívko se špičkou, nebo nějaké jiné nářadí, kterým dostanete geodu ze země ven. Kameny jsou zde velmi ostré a bez kladiva máte do hodiny do krve odrané ruce (vlastní zkušenost). Pevné turistické body ze silnou podrážkou jsou nutnost!

 

6) CO PAK?


Doma nebo ve vodě nacházející se v lomu geodu očistěte. Nyní máte tři vyrianty.: 1. Necháte si ji tak, jak jste si ji našli. 2. Pomocí kladívka geodeu rozťuknete a nahlédnete dovnitř. Bohužel se pravděpodobně stane, že se rozpadne na více kousků. 3. Rozřežete ji. Zkoušel jsem to na domácí cirkulárce a šlo to. Dá se koupit i kotouč v diamantovým prachem za pár stovek. Pokud jsme našli velké a pěkné geody, myslím, že stojí za to kotouč koupit a geodu rozžíznout.

 5 295 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page