top of page

Prameny na Baiului

V severní části hřebene Baiului najdete pramenů poměrně více. V jižní části je už ale potřeba udělat k vodě zacházku, nebo jsou zde i části bez blízkého pramene. Alespoň v jižní části doporučuji mít s sebou alespoň 2 litry na osobu.

Některé prameny označené na mapách.cz jsou spíše vývěry. Tedy voda volně vytékající z kamenité země, často po kamenech porostlými řasami. Voda tak není 100% čistá, ale věřím, že se pít dá. Problém může být s jejím nabíráním.

Níže uvádím všechny prameny, které jsem navštívil a pár takových, ke kterým jsem si už zacházku neudělal, ale teoreticky by se tam podle zrůzných map měly nacházet.

Studánka u salaše

N45°31.475 E25°42.033

Pod vrcholem Clăbucetul Mare se nachází salaš, která je obývaná. Kousek nad ní se nachází pramen. Jedná se spíš o místo pro napájení krav. Jedná se o trubku, ze které teče voda do rozřezané natáhnuté pneumatiky, ze které je udělané jakési koryto. Kolem je rozdupané blato.

Avšak cca 10 metrů nad ní, se nachází prvotní pramen, ze kterého po dřevěném svodidle teče voda do barelu, ze kterého dále teče voda hadicí do onoho koryta. Nahoře tak naberete mnohem čistší vodu.

Skalní potůčky na cestě k La Gavan

N45°30.504 E 25°41.051

Pokud se rozhodnete jít k útulně Refugiul Retevoi, narazíte po červené cestě zhruba 1,5 km před jezerem La Gavan ve třech po sobě jdoucích zatáčkách na čisté potůčky, ze kterých lze nabrat bodu.

Následně pak dojdete dole přímo k potoku, kde už voda nebude tak čistá, ale taky použitelná. Voda z jezera La Gavan pitná není.

Refugiul Retevoi

N45°30.456 E25°40.272

Přímo u cesty asi 10 m od chaty se nachází vydatný pramen vody.

Vývěr pod Vf. Paltin

N45°28.331 E 25°42.681

Na mapách.cz uvádí, že je zde pramen. Já zde našel široký ale slabý vývěr. Voda zde vytéká ze země mezi kameny. Nejčistší asi není, ale pitelná by být mohla. Nabrat půjde asi jen do ešusu, nebo nějaké široké nádoby. Použít spíš v případě nouze.

Od rozcestí pod Paltinem je to zhruba 500 m dlouhá odbočka. Tam i zpět to zabralo 25 min.

Jezero Orjogoaia

N45°24.898 E25°41.042

Jezero, ve kterém bude čistší voda pro nabrání v případu nouze. Možná bude lepší přefiltrovat nebo převařit. Chodí sem pít vodu krávy.

Voda v zatáčce pod Vf. Cazacul

N45°24.905 E25°37.062

Mapy.cz uvádí že ve dvou místních zatáčkách se nachází "pitná voda". V první "nižší" zatáčce je, ale nejde nabrat. Teče po zemi a pak do betonové trubky pryč. V zatáčce po cestě výš, teče voda po malé skalní kaskádě přímo u cesty. Jde krásně a rychle nabrat. Voda je velmi čistá.

Pokud jdete směrem na jih (směr na Sinaia nebo Posada), jedná se o poslední normální pramen na hřebeni.

Vývěr pod Vf. Baiul Mare

N45°22.606 E25°37.634

Zde by se měl nacházet pramen, nebo spíše opět vývěr. Nebyl jsem se sem podívat. Z dálky jsem tam nic neviděl. Z vrcholu je to docela sešup. Pokud ale budete chtít zde vodu nabrat, doporučuji obejít rovnou celý vrchol po vrstevnici.

Studánka u salaše
Studánka u salaše
Skalní potůčky
Pramen u Refugiul Retevoi
Voda v zatáčce pod Vf. Cazacul
bottom of page