top of page

Bivakovací místa na Baiului

V pohoří Baiului to se spaním není tak jednoduché. V nižších polohách není dobré stavit stan, nebo volně bivakovat, jelikož se jedná o oblast s největším výskytem medvědů. Navíc všechny "turistické přístřešky", které jsou označené na mapách.cz jsou salaše, které jsou však plně obývané místními bači a často i jejich rodinami. Dovnitř se tak volně nedostanete.

Velká část hřebene je však ve vysoké nadmořské výšce, kde už se medvěd pravděpodobně nevyskytne, ale v nepřízni počasí, například v bouřce, kdy je potřeba sejít trochu dolů, by to mohl být problém. Pak už jedině v případě takovéto krize bude lepší zaťukat na jednu z milionu místních salaší a poprosit o úkryt. Bačové jsou tu milí, věřím, že v bouřce by vás ubytovali. 

Pokud vám počasí vyjde tak jak nám, doporučuji spát na stejných místech jako my. Jednak je to časově i fyzicky rovnoměrně rozložené a hlavně severní část hřebene se nachází dlouho v lese a proto stojí za to si udělat obcházku k chatě Refugiul Retevoi, kde máte mnohem větší pohodlí a hlavně bezpečí od medvědů. Kromě této chaty jsme ještě spali na hřebeni ve stanu v sedle Băiuțului, které se nachází relativně vysoko a kde by měl být od medvědu relativně pokoj.

Salaše

Ještě jednou shrnu místní salaše. V mapách.cz najedete na hřebeni ikony "turistický přístřešek", což jsou salaše neboli Stâna. Nejsou prázdné, ale plně obývané. Neubytujete se tam způsobem "Dobrý den, dneska tady budu u vás spát", ale v případě bouřky věřím, že vás v pohodě přijmou. Těch salaší je tam ale mnohem víc než je zaznačeno, Jsou všude, kam se podíváte.

Počítejte s nimi jen v případě extrémní nouze.

Refugiul Retevoi

N45°30.449 E25°40.266

Volně přístupná turistická chata (útulna), ke které stojí za to si udělat obcházku. Je to z hřebene nejbližší možné "zděné" ubytování, které vás ochrání od medvědů. Navíc se dá zpět na hřeben jít zkratkou (popisuji v sekci MAPY).

Nachází se tam několik dvoupatrových postelí (desky), stůl, lavice (venkovní i vnitřní). Asi 10 metrů od chaty je pramen. V případě, že by bylo zavřeno, či byl nějaký závažný problém, dá se pokračovat 5 km (1,5 hodiny) dál k chatě La Susai, ale to už je docela zacházka.

Jezero Orjogoaia

N45°24.880 E25°41.053

Jezero, u kterého se dá postavit stan. Když jsme k němu přicházeli, byly tam čtyřkolky, auto, hodně lidí a stan. Nedaleko pod jezerem jsou salaše, takže se sem chodí pást a pít vodu krávy. Od medvědů by tu měl být snad pokoj. Za normální situace sem ale přijdete poměrně brzy a tak se asi vydáte dál a budete kempovat třeba v sedle Băiuțului.

Sedlo Șaua Băiuțului

N45°24.614 E25°36.972

V sedle je taková pěkná dolina, ve které se dá postavit stan. Očividně jsme zde nestanovali první, nachází se tady malé ohniště. Je odsud krásný výhled na sousední pohoří Bucegi. Místo je poměrně vysoko, medvědi tu zřejmě vůbec nechodí. Nejbližší voda je cca 600 m zpět na žlutočervené cestě v zatáčce pod vrcholem Cazacul.

Podobné doliny ale najdete poměrně často na jižní straně pohoří, a tak místo ke stanování můžete posunout dál.

bottom of page