top of page

Prameny na hřebeni Jeseníku

V zimě je to s prameny vždy problematické. Nabírat vodu musíte v restauračních a ubytovacích zařízení, nebo využít sněhu. Zato méně vody spotřebujete. V létě lze zase využít více pramenů po cestě. Na hřebeni Jeseníku je jich dostatek. Navíc jsou zde velmi pěkně udržované. Níže uvádím všechny přírodní pitné prameny. 

Jelení studánka

N50°2.0710 E17°11.904

Jelení studánka se nachází na důležité křižovatce cest. Je velmi dobře udržovaná a svou důležitost sehrává i ve své druhé funkci, coby místo pro nouzové ubytování. Malá kamenná stavba je vidět již z dálky. Pramen se nachází zhruba 30 metrů od této stavby.

Studánka (U Kurzovní chaty)

N50°4.614 E17°13.463

Malý pramínek vody se nachází nedaleko cesty červeného a zeleného turistického značení. Jedná se o tradiční celkem vydatný pramínek vyvěrající z kovové trubky. Nachází se na ideálním místě mezi Ovčárnou a Pradědem.

Pramen U Švýcárny

N50°6.121 E17°12.838

Zastřešený pramen vody se nachází v nedaleké blízkosti Švýcárny zhruba 20 metrů za chatou. U pramene se nachází posezení. Vodu zle také nabrat či dokoupit přímo na chatě.

Vřesová studánka

N50°8.725 E17°8.045

Vřesová studánka se nachází v krásné malé kamenné stavbě. Pramen ani v zimě nezamrzá a je pohodlně přístupný. Toto místo slouží zároveň jako nouzový nocleh. Nedaleko pramene dříve stávala kaple a jistě tak toto místo zaujme svou historií i vlastní pověstí. 

O pověsti a historii studánky více například zde: www.jeseniky.net

Pramen Dobré vody

N50°11.074 E17°4.358

Pramen Dobré vody se nachází v samém závěru hřebene při sestupu do Ramzové. U pramene se nachází malá kamenná kaplička. Nachází se přímo u cesty avšak v zimě je zamrzlý, pod sněhem a tudíž nepřístupný.

Jelení studínka
Vřesovská studánka
Pramen Dobré vody
bottom of page