top of page

Mapy hřebene Godeanu

Fyzické mapy Godeanu zřejmě neexistují. Většinou jsou částečně zobrazen na mapách sousedních pohoří, většinou Retezati. Dobré jsou tyto online dostupné mapy, které je možné vytisknout a vzít s sebou: retezat-mapy.wz.cz Západní část tam však zobrazena není. 

 

Starou a ne příliš přehlednou mapu najdete také ZDE. Nebo na stránkách Salvamontu.

Níže ukážu mapy naší plánované trasy, naší skutečně projité trasy a pak doporučované možné způsoby přechodu.

Při plánování doporučuji navštívit tyto stránky: rumunskehory.cz/godeanu

Naše trasa:

Doporučovaná trasa č. 1:

Pokud plánujete projít pouze Godeanu doporučuji tuto trasu. Dopravte se buď k chatě Gura Zlata (taxík by vás tam měl dopravit zhruba za 450 kč), nebo pokud to bude nějak možné, až k jezeru Lacul Gura Apelor (taxík by to měl taky zvládnout). V cíli Cerna-Sat si musíte poradit jako my a trochu spoléhat na štěstí. Můžete také udělat okruh a z Gugu sejít dolů zpět k jezeru Lacul Gura Apelor.

Doporučovaná trasa č. 2:

Druhá možná trasa, pokud plánujete projít pouze Godeanu je následující. Z města Petrosani se přesuňte taxíkem (cca za 750 kč) na místo nástupu, které uvádím na mapě. Měl by tam mít plácek (možná kemp) pro postavení stanu. V cíli Cerna-Sat si musíte poradit jako my a trochu spoléhat na štěstí.

Možné spojení s jinými hřebeny:

Společně s Godeanu lze zvládnout více hřebenů, které se dají hezky napojit. Počítejte však s více dny a větší fyzickou náročností.

TULISA A MALÝ RETEZAT

Hřeben Godeanu Tulisy a Malého Retezatu tvoří ucelený hřeben. Pokud  je chcete projít spolu,začnete ve vesnici Jiu-Paroșeni (nedaleko městečka Vulcan), kam vás doveze taxík. 

Retezat

Společně s Retezatem můžete projít stejně, jako jsme to udělali my. Viz popisky v blogu.

CERNEI

Pohoří Cernei navazuje dále za pohořím Godeanu. Můžete si tak prodloužit trasu a využít jej jako sestupové místo do městečka Băile Herculane.

TARCU

Na Tarcu můžete navázat z pohoří Godeanu spojovacím hřebenem a skončit například u jezera Lacul Gura Apelor, nebo v některé s vesnic u úpatí hřebene.

Dostupné mapy

Online turistické mapy: retezat-mapy.wz.cz

Stránky rumunské horské záchranné služby: Salvamont

Další mapy najdete zde: rumunskehory.cz/godeanu

Doprava a cestování

My jsme vyzkoušel tři způsoby cestování: bus, taxi a stop. Existují i další způsoby. Každý se však hodí v jiné situaci a obnáší výhody a nevýhody. Celkově o cestování do Rumunska a dopravě k rumunským horám horám doporučuji přečíst tyto články: rumunskehory.cz/doprava a rumunskem.cz/doprava

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální. Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Pro přechod pohoří Godeanu je vhodné vybrat nejbližší města Caransebeš, Herculane nebo Petroşani. Vhodné místo v případě okruhuje jezero Lacul Gura Apelor.

Autobus

Sem tam se vám poštěstí najít dálkový autobus, který jede zrovna v den kdy potřebujete a zhruba tam, kam potřebujete. V poslední době začal hodně do rumunských měst jezdit Flixbus. Dá se odjet z Prahy, Brna, nebo třeba Vídně. Mrkněte na ceny, hodně se liší i podle času. Dále jezdí Eurolines. Ceny za autobus (jedna jízda/osoba) se pohybují od 1000 do 2500 kč, Nejbližší místa, kam se dostanete, je Caransebeş, Deva, případně Hunedoara. Výhody: víceméně jistota odjezdu a příjezdu v určitý čas, jistota sedadla, bezpečí a klimatizace. Nevýhody: posádka, která neumí ani slovo anglicky, 12h sezení v jedné poloze a celkem vysoká cena.

Z Devy se dá dostat místními minibusy od zastávky kam přijedete do okolních měst za dobré peníze.

Vlak

Cestu vlakem jsem nezkoušel. Je ale rychlejší a když se zadaří, tak může být i výrazně levnější. Blízkým městem, kam se můžete dostat je Deva s přestupem v Budapešti. Lze využít České dráhy, nebo Euroturs. 

Taxi

Taxíky jsou zde levné, stojí kolem 1,9 Lei/km. Cenu mají napsanou, tak jako u nás, na dveřích taxíku. Velkou výhodou taxíku je, že ho najdete snad všude a dopraví vás přímo na start tam, kam hromadná doprava ani nemusí jezdit. Někteří taxikáři umí i anglicky. Narazili jsme na velmi milé a ochotné taxikáře ale i na jednoho, co nás oškubal. Pravidlo: plaťte až v cíli a trvejte na zapnutém tachometru od začátku jízdy!

Stop

Stop zde funguje ještě stále dobře. Dejte tomu 15 minut a někdo vám zastaví. Horší je to jen s převezením přes hranice, to už jsou všichni opatrní a na stop se můžete načekat několik hodin.

bottom of page