top of page

Bivakovací místa na Godeanu

V pohoří Godeanu lze stanovat kdekoli. Žádné chaty, kromě salaší se na hřebeni nenachází. Všechny se nachází v dolinách nebo na úpatí svahů, kam je to příliš daleko. I tak je dobré je mít pro vážný případ v záloze. V pohoří se musíte spolehnout na vlastní stan. Míst pro jeho postavení je řada. Níže uvádím klasická vhodná místa. Seřazeny od severu na jih.

Cabana Gura Zlata

N45°23.436 E22°46.146

Chata kde se oficiálně začíná nebo končí (pokud nepokračujete na další hřeben) túra. Podle informací se zde dá ubytovat, najít i napít. Předpokládám, že by se v okolí mělo dát i kempovat. Sem i odsud se dá dostat taxíkem, který vám dokážou přivolat i z recepce. Jinak asi stopem. Nic víc by sem jezdit nemělo.

Trasu tak můžete začít třeba zde.

Cabana Rotunda (přilehlé přístřešky)

N45°18.902 E22°46.587

Pokud nekončíte v Gura Zlata ale scházíte k jezeru Gura Apelor můžete projít dolinou na východ a navázat na pohoří Godeanu.

V dolině narazíte na Cabanu Rotundu - místo ,kde se turisté mohli ubytovat a najíst je již delší dobu uzavřené. Řekl bych, že spíše zcela opuštěné.

Tři budovy, které se zde nachází mají však volně přístupné různé zastřešené altány nebo terasy, kde je možné v nouzi přenocovat.

Refugiul Stănuleți

N45°17.815 E22°49.963

Nachází se zhruba 1,4 km po rovince od odbočky na Godeanu. Volně přístupná chata je cca 70 m napravo. Jde hezky vidět. Uvnitř je to moc super. Prostorná místnost, kamna, stoly, lavice, postele s čistými gumovými matracemi. Z venku se jde po schodech do podkroví, které je očividně nově obité překližkou. Jsou tam postele i s matracemi. Vše vypadá velmi udržované, čisté a příjemné.

Voda se musí nabrat opodál v řece přes cestu, kam vede malá vyšlapaná cestička.

Salaš pod Vf. Micusa

N45°15.688 E 22°43.814

Během velké bouře bylo její zjevení jako zázrak. Zastřešený avšak děravý příbytek obsahuje stůl, lavici, ohniště a desku jako postel na které se dva lidé vyspí.

Voda se nachází kousek výše, kde stéká potůček.

Lacul Scărișoara

N45°15.46 E226°43.055

 

U jezera je spousta rovných plácků pro postavení stanu. Zahlédl jsem tam i nějaké provizorní kamenné ohniště. Voda v jezeře je však hodně špinavá. Na koupání to není. Vodu je tak potřeba nabrat v nějakém potůčku.

Značení vás zřejmě povede k jezeru přes vrchol Micusa. To není potřeba. Cesta vede i po vrstevnici.

Refugiul Gugu

N45°17.681 E22°42.011

 

Chata Gugu je vcelku velmi pěkná a útulná Soudíme alespoň podle fotografií jelikož jsme tam nebyli. Bohužel se nachází mimo hřebenovou trasu několik km za vrcholem Gugu směrem k jezeru Lacul Gura Apelor. V případě nouze, nebo pokud někdo plánuje cestu touto trasou je ideálním místem.

Řeka Ses

N45°13.319 E22°38.342

V údolí u řeky Ses se nachází velký plácek na stanování. Vody tu bude zřejmě dost.

Minichatrč

N45°13.072 E22°39.020

Pokud se z hřebene nevydáte dolů k řece Ses ale půjdete na druhou stranu hřebene, narazíte za chvíli na malinou chatrč. Rozměry má asi 2x2 metry. Je zde jedna provizorní dvoupatrová postel, stolek a polička. Během deště bude asi trochu zatékat ale v případě nouze lepší než nic.

Ovčín

N45°10.051 E22°39.891

Zřejmě salaš vedená na mapách jako ovčín se nachází na sestupovém hřebeni dolů k Cerna-Sat. Měla by být přístupná. Bohužel jsme ji minuly, takže nemám podrobnější informace. Měly by se zde nacházet dva prameny vody.

bottom of page