top of page

Přístřešky na hřebeni Țarcu

Pohoří Țarcu není národní park, ani neni nijak speciálně chráněno. Lze tak bez problémů stanovat kdekoli. Chatu ani žádné jiné podobné ubytování nikde na hřebeni nenajdete. Obě meteostanice na hřebeni nejsou pro turisty přístupné. Možná by vás v případě nevlídného počasí či velké pohostinnosti mohl k sobě do salaše pozvat bača. Doba je však dnes jiná než dříve a vztahy mezi bači a turisty se vzdalují od dávných časů. Vzhledem k tomu, že Țarcu je vcelku rovinaté pohoří, najdete rovný plácek pro stan každých sto metrů. Před postavením stanu však vždy musíte vzít do úvahy pár věcí: bouřka, divoká zvěř a pasoucí a pohybující se všudepřítomná stáda ovcí. Existují však místa ověřená, doporučená, s přístupem vody a navíc krásná. O takových se zmíním níže.

Bivak za Sarmizegetusou

N45°29.449 E22°45.608

Za Sarmizegetusou i dále při stoupání na hřeben najdete rovné plácky pro stan. Záleží tedy na vašem příjezdu a plánech, kam až chcete přijít.

Uprostřed serpentin na turistické cestě asi 4 km na Sarmizegetusou se nachází pár hezkých plácků. Nachází se zde navíc kovové koryto do kterého ústní malý pramínek vody. Proto považuji toto místo jako nejideálnější pro bivak.

Jezero Netiş

N45°21.896 E22°39.977

Z hřebene vede vyšlapaná cestička přímo k jezeru Netiş. Je zde dost volného rovného prostoru k postavení stanu. Vodu lze nabrat přímo v jezeře, nebo v jeho potůčcích. Je zde také provizorní kamenné ohniště.

Jezero Pietrele Albe

N45°18.222 E22°36.719

V sedle, odkud vede cesta k jezeru, se můžete rozhodnout, zda se vydáte doprava zhruba 500 m na louku k řece, kde se dá postavit stan, nebo sejdete doleva směrem k jezeru, kde po 100 m vytékají potůčky vody a jsou zde plácky pro postavení stanu, nebo budete pokračovat doleva cca 1000 m po vrstevnici, kde dojdete k jezeru Pietrele Albe. Ta krása jezera stojí za to. Vody je zde více než dost. Navíc je odsud krásný výhled na pohoří Godeanu.

Meteostanice Cuntu​

N45°17.975 E22°29.966

U meteostanice Cuntu je vyhrazené místo pro kempování. Rovný travnatý plácek s ohništěm. Pokud se rozhodnete stanovat jinde, správce stanice stejně vás pošle na vyhrazené místo. Dokonce nám automaticky nanosil dříví k ohništi. U stanice je velmi vydatný pramen vody. Jsou zde hodní psi a spousta salaší s ovcemi okolo.

Údolí řeky před Borlovou

N45°22.193, E22°22.707

Údolí řeky, která teče k Borlove nabízí v celé své délce spoustu volného místa s krásnými stromy a kameny okolo. Ideální místo navečer, pokud neplánujete jít až do Borlove. Voda je čistá a na večer teplá - ideální ke koupání.

My jsme si vybrali místo ke kterému musíte 100 metrů před souřadnicemi odbočit z cesty doprava. 

bottom of page