top of page

Výpočet náročnosti hřebene

Plánuješ nějakou hřebenovou trasu a nedokážeš odhadnout, jak náročná bude? Z map se náročnost těžko usuzuje. Pokud si chceš udělat představu o tom, jestli zrovna neplánuješ hřeben nad své síly, nebo jestli je naopak jedná o překvapivě lehkou trasu, můžeš si zde vše vypočítat. Na základě zkušeností jsem vytvořil vzorec výpočtu a následně tuto kalkulačku. Níže můžeš podle tabulky odhadnout vzdálenost a přirovnat k náročnosti několika dalších hřebenů.

Náročnost

méně - 1 = Žádná náročnost

1 - 2,5 = Nízká náročnost

2,5 - 5 = Střední náročnost

5 - 8 = Vysoká náročnost

8 - 10 = Hraniční vysoká náročnost

10 - více = Extrémní náročnost

! Údaj je pouze přibližný. Velký vliv na náročnost má vaše kondice, vybavení, počet dní na přechod, váha neseného nákladu a počasí !

Jak náročnost vypočítat?

Třeba na mapy.cz nebo kdekoli kde to umíte (online plánovače i plánovací programy) změřte vzdálenost celé hřebenové trasy se všemi odbočkami. Tuto vzdálenost v kilometrech poté zadejte do tabulky "DÉLKA HŘEBENE".

Zjistěte (rovněž na mapy.cz nebo jinde) kolik za celou trasu nastoupáte výškových metrů a kolik sestoupíte. Tyto údaje v metrech zadejte do tabulek "CELKOVÉ STOUPÁNÍ" a "CELKOVÉ KLESÁNÍ".

Vyjde vám číslo zhruba mezi 1 až 10 ukazující náročnost hřebene. V tabulce níže se můžete výslední číslo přiřadit k náročnost a další tabulce porovnat s náročností jiných hřebenů.

Náročnost hřebenovek:

9,4 - Západní Tatry

7,4 - Malá Fatra

6,3 - Nízké Tatry

5,0Tarcu (Rumunsko)

4,9 - Velká Fatra

2,4 - Krkonoše

1,6 - Králický Sněžník

1,3 - Jeseník 

bottom of page