top of page

Přechod Pálavy

Pálavské kopce tyčící se uprostřed rovinaté krajiny jsou vyhlášené nejen vínem a historií, ale i svou krásnou a rozmanitou přírodou, která je v České republice unikátem. Právě proto je toto místo tolik vyhledávané turisty, pro které je zde připraveno nespočet lákadel. I my jsme se vydali prozkoumat Pálavu po turistických trasách. Navštívili jsme všechna známá a krásná místa, která nelze jen tak obejít. Hřeben Pálavy jsme vzali hezky poctivě od severu na jih. Na celkem 17 km dlouhé trase jsme navštívili Dívčí hrad, Děvín, Sirotčí hrádek, Stolovou horu, Turold nebo také Svatý kopeček.

Svatý kopeček
 

Z Brna jsme se dostali až do Pavlova, kde naše cesta začíná. Po zelené jsme se vydali na Dívčí hrady. potkali jsme však pána, který to tu prý zná jak vlastní boty. Zavedl nás mokrou a komplikovanou cestou až ke skalním věžím Tři panny. Poté "nás pronásledoval" až ke zřícenině. Zde se oddělil a začal nám popisovat místo, které prý musíme navštívit. Popsal ho tak komplikovaně, že jsme se během cesty dostaly úplně mimo cestu, kde nic nebylo. Každopádně od Dívčího hradu jsme se vydali po červené značce.


Navštívili jsme rozhlednu pod Děvínem i vysílač Děvín. Po červené jsme pokračovali dál až do Klentnice. Krásné počasí nabízelo úžasný daleký výhled. Viděli jsme i brněnský Špilberk. Z Klentnice jsme začali vycházet na zříceninu Sirotčí hrádek. Zříceninu opravdu stojí zato navštívit. Tyčící se polorozbořené zdi na skalním ochozu dávají místu podivnou atmosféru.


Další zastávku je Stolová hora, kde se dříve nacházelo opevněné hradiště. Dnes už zde není po něm viditelná ani stopa. Po červené jsme sešli na silnici, kde se daly obdivovat svahy vinné révy a po pár set metrech i Kočičí skála, která se nachází přímo u silnice.


Dále jsme prošli cestou nad Turoldem a sešli dolů k rozcestí. Zde se dá jít k jeskyni. Zde sem již několikrát byl a už není mnoho času a proto si její návštěvu necháme na jindy. Vydáváme se do centra Mikulova, z červené značky na chvíli přeskočíme na modrou a následujeme křížovou cestu. Ta nás doprovodila až na známý Svatý kopeček s Kaplí sv. Šebestiána. Jde až dozadu po NS Svatý kopeček k vyhlídce nad lomem. Poté, co se pokocháme výhledem jdeme zpět a tentokrát po zelení značce.


V Mikulově se občerstvujeme a jdeme vlakové zastávce odkud nám jede autobus. Výlet na Pálavu stojí vždy za to. Já zde byl už mnohokrát a pokaždé vypadá trochu jinak. Nikdy se neokouká. A rozhodně ne ani z balkonu v Brně, odkud na ni máme každý den krásný výhled.

 
826 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page