top of page

Mapy hřebene Retezatu

Fyzické mapy Retezatu se dají sehnat, ale lehké to není. Ideální je raději objednat přes internet. Dobré jsou tyto online dostupné mapy, které je možné vytisknout a vzít s sebou: retezat-mapy.wz.cz

Hřeben Retezatu je pro svůj tvar možné projít mnoha způsoby. Níže ukážu mapy naší plánované trasy, naší skutečně projité trasy a pak doporučované možné způsoby přechodu.

Při plánování doporučuji navštívit tyto stránky: rumunskehory.cz/retezat

Naše původně plánovaná trasa hřebenovky

Náš cíl u jezera Lacul Gura Apelor byl zvolen proto, jelikož jsme poté skrze dolinu směrem na východ po 10 km navázali na pohoří Godeanu.

Naše skutečně projitá trasa:

Doporučovaná trasa:

Pokud plánujete projít pouze Retezat doporučuji tuto trasu. U jezera Bucura si pak můžete udělat jeden den volna, během kterého si můžete udělat výšlap na vrchol Retezat. Startujete ve vesnici Hobita, kam vás doveze taxík a končíte v placené chatě Gura Zlata, kam si lze poslat taxík z recepce chaty.

Možné spojení s jinými hřebeny:

Společně s Retezatem lze zvládnout více hřebenů, které se dají hezky napojit. Počítejte však s více dny a větší fyzickou náročností.

TULISA

Pokud chcete propojit Retezat s Tulisou, začnete ve vesnici Jiu-Paroșeni (nedaleko městečka Vulcan), kam vás doveze taxík. Tulisa přímo hřebenem navazuje na spodní část hřebene Retezatu.

MALÝ RETEZAT

Malý Retezat lze použít jako nástupní i sestupové místo.

GODEANU

Když sejdete z Retezatu k jezeru Gura Apelor dáte se dolinou na východ. Na Retezat pak můžete nastoupit Přes boční hřeben s nejvyšším vrcholem Gugu, nebo až dále s výšlapem do sedla Paltina, nedaleko od místa kde se odděluje Godeanu od Malého Retezatu.

CERNEI

Pohoří Cernei navazuje dále za pohořím Godeanu. Můžete si tak prodloužit trasu a využít jej jako sestupové místo do městečka Băile Herculane.

TARCU

Na Tarcu můžete navázat z pohoří Godeanu spojovacím hřebenem nebo přímo z Reterazu, kde vede od Gury Zlata cesta na vrchol Petreanu.

Dostupné mapy

Online turistické mapy: retezat-mapy.wz.cz

Stránky rumunské horské záchranné služby s aktuálně nejlepší dostupnou mapou ke stažení a tisku: m.0salvamont.org

Další mapy najdete zde: rumunskehory.cz/retezat

Doprava a cestování

My jsme vyzkoušel tři způsoby cestování: bus, taxi a stop. Existují i další způsoby. Každý se však hodí v jiné situaci a obnáší výhody a nevýhody. Celkově o cestování do Rumunska a dopravě k rumunským horám horám doporučuji přečíst tyto články: rumunskehory.cz/doprava a rumunskem.cz/doprava

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální.  Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Pro přechod pohoří Retezatu je vhodné vybrat nejbližší města Deva, Hațeg nebo Petroşani.

Autobus

Sem tam se vám poštěstí najít dálkový autobus, který jede zrovna v den kdy potřebujete a zhruba tam, kam potřebujete. V poslední době začal hodně do rumunských měst jezdit Flixbus. Dá se odjet z Prahy, Brna, nebo třeba Vídně. Mrkněte na ceny, hodně se liší i podle času. Dále jezdí Eurolines. Ceny za autobus (jedna jízda/osoba) se pohybují od 1000 do 2500 kč, Nejbližší místa, kam se dostanete, je Caransebeş, Deva, případně Hunedoara. Výhody: víceméně jistota odjezdu a příjezdu v určitý čas, jistota sedadla, bezpečí a klimatizace. Nevýhody: posádka, která neumí ani slovo anglicky, 12h sezení v jedné poloze a celkem vysoká cena.

Z Devy se dá dostat místními minibusy od zastávky kam přijedete do okolních měst za dobré peníze.

Vlak

Cestu vlakem jsem nezkoušel. Je ale rychlejší a když se zadaří, tak může být i výrazně levnější. Blízkým městem, kam se můžete dostat je Deva s přestupem v Budapešti. Lze využít České dráhy, nebo Euroturs. 

Taxi

Taxíky jsou zde levné, stojí kolem 1,9 Lei/km. Cenu mají napsanou, tak jako u nás, na dveřích taxíku. Velkou výhodou taxíku je, že ho najdete snad všude a dopraví vás přímo na start tam, kam hromadná doprava ani nemusí jezdit. Někteří taxikáři umí i anglicky. Narazili jsme na velmi milé a ochotné taxikáře ale i na jednoho, co nás oškubal. Pravidlo: plaťte až v cíli a trvejte na zapnutém tachometru od začátku jízdy!

Stop

Stop zde funguje ještě stále dobře. Dejte tomu 15 minut a někdo vám zastaví. Horší je to jen s převezením přes hranice, to už jsou všichni opatrní a na stop se můžete načekat několik hodin.

bottom of page