top of page

Bivakovací místa v Retezatu

Legálních míst pro přespání či bivak je na rozdíl od podobných Západních Tater spousta. Hřeben je tak velmi přívětivě otevřen turistům a jde vidět, že je zde o ně postaráno. V Národním parku Retezat je přísně zakázáno spát mimo vyznačená místa. Prý je to zde velmi striktně kontrolováno. Spát se však dá na mnoha legálních vyznačených a dobře rozmístěných místech, kde se dá postavit stan, nebo na různých volně přístupných chatkách, ke kterým je ale potřeba sejít více z hřebene. Po cestě jsou také k vidění salaše. Často zcela opuštěné nebo aktuálně prázdné a v případě nouze je příjemné jich využít. Nabízím zde přehled všeho, co se dá při přechodu hřebenovky využít.

Camp / Cabana Baleia

N 45°25.164 E23°2.341

Místo legálního kempu, kde lze postavit stan. Chata, která stojí poblíž je podle informací opuštěná a mimo provoz. Pitná voda by zde neměla poblíž být.

Osobně jsem místo nenavštívil. Pokud máte někdo nějaké čerstvé zkušenosti a informace, dejte vědět.

Salaš

N45°26.028 E23°1.648

 

Zřejmě již opuštěná salaš nacházející se při pěší cestě na hřeben. Od hlavní cesty je to zhruba 100 m a do svahu, proto je lepší předem vyjít na pěšinku. Okolo je trochu nepořádek. Vevnitř se dá za nouze přespat na dřevných deskách při stěně, kde se pár lidí v pohodě vejde.

Sedlo Gorova

N45°24.656 E23°0.072

 

V sedle legální nocleh povolený není, i když ve starých mapách je kousek za sedlem zaznačen symbol stanu. Je to ale ideální místo, kam se dá pohodlně dostat z vesnice Hobița. My tohoto místa využili, i když stádo koní nám v tom chvíli bránilo.

Co se týče té legálnosti, tak sedlo se nachází na okraji hranice NP Retezat, tudíž přespat zde by neměl být "legální" problém.

Pramen jsem zde v okolí neviděl.

Refugiul Alpin Stâna de Râu

N45°22.235 E22°56.200

Vypadá to na celkem udržovanou volně přístupnou chatu.

Podle mapy.cz vede cesta z hřebene od vrcholu Portile Inchise doleva kolem plesa Taul Tapului, dolů do údolí zhruba 2,5 km (klesání 630 m) asi za nějakým potůčkem.

Na starých mapách Retezatu cesta není. Ani jsem žádnou neviděl a upřímně netuším, jak by někdo ten krpál dolů lezl, navíc třeba za špatného počasí.

Možná ale cestičku najdete.

Bucura Camp

N45°21.485 E22°52.533

Klasika v srdci pohoří Retezatu. Schází se zde všichni turisté během přechodu, nebo zde kempují a podnikají jednodenní tůry do všech stran.

Lze zde legálně spát více nocí, je tu chata horské služby, prameny, potok a krásné jezero obklopené horami. Rozhodně to tu stojí za více než jednu noc.

Každou noc tady napočítáte přes 20 stanů v hromadě kamenných závětří, které tady všude jsou postavené.

V nízkém sedle nad jezerem je možná prý signál.

Zănoaga Camp

N45°20.688 E22°49.380

U jezera Zănoaga je možné kempovat jednu noc. Nachází se zde chata horské služby. Jestli je možné přespat vevnitř i pro běžné smrtelníky, netuším. Plácek pro stany se nachází si 50 m za chatkou (vede tam šipka).

Cabana Gura Zlata

N45°23.436 E22°46.146

Chata kde se oficiálně začíná nebo končí (pokud nepokračujete na další hřeben) túra. Podle informací se zde dá ubytovat, najít i napít. Předpokládám, že by se v okolí mělo dát i kempovat. Odsud se dá dostat taxíkem, který vám dokážou přivolat i z recepce. Jinak asi stopem. Nic víc by sem jezdit nemělo.

Cabana Rotunda (přilehlé přístřešky)

N45°18.902 E22°46.587

Pokud nekončíte v Gura Zlata ale scházíte k jezeru Gura Apelor můžete projít dolinou na východ a navázat na pohoří Godeanu.

V dolině narazíte na Cabanu Rotundu - místo ,kde se turisté mohli ubytovat a najíst je již delší dobu uzavřené. Řekl bych, že spíše zcela opuštěné.

Tři budovy, které se zde nachází mají však volně přístupné různé zastřešené altány nebo terasy, kde je možné v nouzi přenocovat.

Refugiul Stănuleți

N45°17.815 E22°49.963

Nachází se zhruba 1,4 km po rovince od odbočky na Godeanu. Volně přístupná chata je cca 70 m napravo. Jde hezky vidět. Uvnitř je to moc super. Prostorná místnost, kamna, stoly, lavice, postele s čistými gumovými matracemi. Z venku se jde po schodech do podkroví, které je očividně nově obité překližkou. Jsou tam postele i s matracemi. Vše vypadá velmi udržované, čisté a příjemné.

Voda se musí nabrat opodál v řece přes cestu, kam vede malá vyšlapaná cestička.

bottom of page