Malá Fatra: mapy, přístřešky, prameny, info

Mapy

Při hledání mapy, kterou bych vzal s sebou, jsem narazil na menší problém. Nenašel jsem vhodnou mapu, která by zabírala celou Malou Fatru. Často se vyskytovaly mapy, které zobrazovaly pouze kriváňskou část Malé Fatry. Nakonec se mi podařilo zakoupit turistickou mapu 1:50 000 od značky Shocard, které chybí jen kousek závěrečné trasy od Jankové po Fačkov.

gpx.jpg

Interaktivní mapa: trasa, přístřešky, prameny

hrebenovky_map_1536_1152 (2).jpg
gpx.jpg

KLIKNI PRO OTEVŘENÍ INTERAKTIVNÍ MAPY

© Hřebenovky.com © Thunderforest © OpenStreetMap contributors

Přístřešky

Malá Fatra nabízí jen velmi omezenou nabídku míst pro nocleh. Mezi nimi je navíc velká vzdálenost, tudíž čas na poklidnou procházku po hřebeni moc nebude. Počítejte tak s příchody nocležným místům až za večerní tmy. I přesto považuji noclehy v Malé Fatře za ty nejzajímavější a mnohdy velmi netradiční.

Kromě doporučených, odzkoušených míst, a často taky jediných, uvádím i pár nouzových, které však využívejte jen v nouzích či odpočinku. Pohodlí v nich je značně omezené, mnohdy až nulové. Podrobnější informace o přístřešcích naleznete na stránce boudy.info, kde v sekci "mapy" najdete i jejich rozmístění.

pramenx.jpg

Prameny

Pramenů a zdrojů pitné vody je v Malé Fatře dostatek. Je však třeba počítat s tím ,že v horkých a suchých dnech mohou být některé prameny vyschlé a je lepší mít dostatečnou rezervu. I tak lze ale doplnit vodu v ubytovnách a hotelech po cestě.

Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title

Doprava.jpg

Doprava a cestování

CESTA TAM

Nejjednodušší je dostat se odkudkoli do Žiliny. Nás poté na autobusové zastávce v Žilině odchytil chlápek, který chodil od  nástupiště k nástupišti a nabízel odvoz. Vlastnil minibus, kterým rozvážel lidi po okolních dědinkách. Nabízel nám asi za 2 eura na osobu, že nás zaveze až k Bielemu potoku, kde začínají Jánošíkove diery, což jsme vzali.


Další možností je dostat se z Žiliny autobusem do Terchové a z Terchové dalším autobusem na zastávku: Terchová,,B.Potok h.Diery. Zde trasa začíná.


CESTA ZPĚT

Z Fačkova se dá celkem pohodlně dostat autobusem do Žiliny. Z Žiliny už se dá bez problému dcestovat kamkoli.

Podívejte se na další hřebeny: