Velká Fatra: mapy, přístřešky, prameny, info

Mapy

Mapy Velké Fatry jsou k dostání v nejrůznějších variantách. Troufám si tvrdit, že pokud má člověk trasu dobře naplánovanou a ví kam a přes jaké body jde, nemusí mapu u sebe vůbec mít. Velká Fatra je velmi dobře značená a velmi přehledná.

gpx.jpg

Interaktivní mapa: trasa, přístřešky, prameny

hrebenovky_map_1536_1152 (2).jpg
gpx.jpg

KLIKNI PRO OTEVŘENÍ INTERAKTIVNÍ MAPY

© Hřebenovky.com © Thunderforest © OpenStreetMap contributors

Přístřešky

Velká Fatra nabízí velké množství přístřešků a salaší. Existuje tedy několik způsobů, jak si naplánovat vlastní trasu a noclehy. Pokud vám jde o komfort, doporučuji první noc v Horském hotelu Smrekovica,  druhou noc v Chatě pod Borišovom (kam mohou trénovaní turisté dojít i první den), třetí noc v Horském hotelu Kráľova studňa a čtvrtou noc v Kempu Blatnica.

Pokud jste typ lidí, který se vyspí kdekoli a nevadí mu snížený komfort, doporučuji přespat první noc buď v Sedle pod Vtánčnikom nebo pro hodně trénované až v Sedle pod Ploskou. Pokud nepospícháte, můžete v Sedle pod Ploskou přespat druhou noc. Pro třetí noc je ideální Búda nad Kráľovou studní a čtvrtá v Kempu Blatnica.

Ještě je tu varianta "na lehko" - s malým lehkým batůžkem (bez  stanu, spacáku a většího jídla). V tomto případě doporučuji: první noc Chata pod Borišovom, druhá noc Horský hotel Kráľova studňa  a třetí noc Kemp Blatnica. Ve všech těchto zařízeních se dá přespat v posteli a zakoupit teplé jídlo.

Míst a variant je tedy hodně. Níže uvádím jen základní doporučené a často i odzkoušené. O dalších přístřešcích, které zde nepopisuji se můžete dozvědět na velmi užitečných stránkách boudy.info kde v sekci "mapy" najdete i jejich rozmístění.

pramenx.jpg

Prameny

Pramenů a zdrojů pitné vody je ve Velké Fatře dostatek. Je však třeba počítat s tím ,že v horkých a suchých dnech mohou být některé prameny vyschlé a je lepší mít dostatečnou rezervu. I tak lze ale doplnit vodu v ubytovnách a hotelech po cestě.

Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title

Doprava.jpg

Doprava a cestování

CESTA TAM

Dostat se do Ružomberka, startovního bodu, není žádný problém. Z ČR sem jede dostatek autobusových i vlakových spojení.

CESTA ZPĚT

Z Blatnice se lze dostat autobusem do Martina, odkud se již dá opět pohodlně dostat autobusem i vlakem kamkoli v ČR.

Podívejte se na další hřebeny: