Westweg: mapy, přístřešky, prameny, info

Mapy

V obchodech se dají koupit mapy Schwarzwaldu. K sehnání je i guidebook přímo pro westweg, ale pouze v angličtině. Celá trasa je velmi dobře a přehledně značená až na drobné výjimky a závěr trasy. 

Pro přehled a plánování během trasy doporučuji stáhnout offline mapy.cz. My si podle nich kontolovali cestu a plánovali následný den.

Pozor! Trasa westwegu je stále "v pohybu" a neustále dochází k dobnějším změnám trasy. My šli podle nejnovějších map a i tak několikrát vedly značky jinudy. Šlo vidět, že jsou nově instalované. Často jde o snahu vést trasu více přírodou, nebo odvést trasu z pozemku, kde došlo ke změně vlastníka. Několik částí bylo uzavřených s obcházkou ať už kvůli popadaným stromům nebo stavebním pracem. 

Rozcestníky jsou ale na každém metru, takže máte sále přehled o trase. Pozor ale na uváděné kilometry na rozcestnících. Občas hodně kacají. Jednou je jedno místo vzdálené 7 km, po přilížení se o kilometr je vzdálené 9 a za 500 m je na rozcestníku 8 km. Tyto chyby jsme viděli mnohokrát.

Westweg trasa má na někerých místech více variant. Cesty se rozdvojují a za pár kilometrů se zase spojí. Je dobré se na to dopředu připravit, ať víte, co chcete vidět a jestli jste ochotní a schopní jít třeba tu delší obcházkovou variantu.


gpx.jpg

Interaktivní mapa: trasa, přístřešky, prameny

hrebenovky_map_1536_1152 (2).jpg
gpx.jpg

KLIKNI PRO OTEVŘENÍ INTERAKTIVNÍ MAPY

© Hřebenovky.com © Thunderforest © OpenStreetMap contributors

Přístřešky

Na trase a v její blízkosti narazíte na více než 60 volně dostupných turistických přístřešků. Stan tak není potřeba nosit. Některé přístřešky jsou velmi prostorné a pohodlné, jiné jsou spíše nouzové (nachází přimo u silnice, vejdou se tam maximálně 2 lidé,...). Po kliknutí na horní mapu se Vám zobrazí interaktivní mapa s fotografiemi a detainějším popisem jednotlivích přístřešků.

Doporučuji naplánovat nocleh v těch pohodlnějších a větších, nebo ty, které mají v dosahu (do 5 km) další přístřešek. V případě, že by v některém bylo plno, tak budete mít další přístřešek rezervní. Jen u menšiny přístřešků je v dosahu voda.

Placených ubytování je na trase také hodně. Většinou jsou už ale několik dní dopředu zarezervované. A vzhledem k tomu, že nevíte, kam za 7 dní dojdete, je obtížné něco rezervovat. Ceny se pohybují od 1000 do 2500 noc/osoba. Potkali jsme pána, který šel celý westweg takle od hotelu k hotelu, které měl dopředu zarezervované a měl trasu rozdělenou na 15 dní.    Pokud tam budete chtít i jíst, připravte si na výlet alespoň 30 tisíc.

Na hotelech většinou nebydlí takoví dálkoví turisti, ale lidé, kteří tam přijedou autem a pak dělají jednonenní procházky po okolí. Kousek od rozhledny Brend se však nachází ubytovna, která pro takové turisty až moc jednoduchá. V ubytovně Naturfreundehaus Brend, měli volné pokoje a cena i se snídaní byla 35 eur/osoba. Jedná se o pokoje s velmi základním vybavením, často i společnou sprchou. My se zde ubytovali a byl to pro nás více než luxus. Nachází se uprostřed trasy, takže ideální   místo pro sprchu a dobrou postel. Snídaně v ceně byla vynikající. Na stránkách cenník nemají, ale najdete je i na bookingu. Bylo to ale jedniné placen ubytování, co jsme využili. Spaní ve volných chatách a přístřešcích má své obrovské kouzlo.


Prameny

Pramenů, nebo zdrojů pitné vody je na trase přes 60. Jsou však delší úseky, na kterých se žádný pramen nenachází. Některé prameny byly vyschlé, k jiným je potřeba udělat delší zacházku. Po kliknutí na horní mapu se Vám zobrazí interaktivní mapa s fotografiemi a detainějším popisem jednotlivích pramenů.

U mnoha pramenů, pítek nebo fontán najdete cedulku "kein trinkwasser", což značí že voda není pitná. Vody jsou ale napojeny na normální vodovod, nebo se jedná o normální horskou. Cedulkou se jen pojišťují vlastníci pozemku proti případným problémům. My tyto "nepitné" vody pili a nic se nám nestalo. Jedna paní, co měla domek u jedné z kašen nám říkala, že voda normálně pitná je, i když je tam ta cedulka.


Doporučuji nosit 2 litry vody na osobu. Pokud plánujete přespat v přístřešku, zjistěte si, jestli se poblíž nachází voda (většinou ne). V takovém případě je dobré mít záložní láhev a do ní si u posledního pramene vodu nabrat, pokud tedy hodláte vařit jídlo.

portal.jpg
Schutzhütte Rufenholzplatz
Hahnenfalzhütte Brunnen
Stühlehütte
Hexenbrunnen
Egerten-Hütte
Klemmbachquelle

WESTWEG BRÁNY / POTRÁLY

Westweg je rozdělený do 12 etap z nichž každá ma na začátku svůj vlastní portál.  Bohužel ti, co je stavili, je příspůsobili spíše silničním turistům, než pěším. Ne všechny portály najdete v místě, kde se vstupuje do nové etapy.  

Jednou bránou ani neprojdete, protože senachází na vedlejší variantě westwegu a dvě dbány ce nachází mimo trasu. Všchny brány se nachází u silnice, kde je parkoviště.


1. brána - Goldene Pforte Pforzheim

2. brána - Sonnentor Dobel

3. brána - Murgtaltor Forbach

4. brána  - Mummelseetor Seebach (nachází se na westweg cestě, ale 5,5 km od Unterstmatt, kde začíná 4. etapa)

5. brána - Heilklimapforte Freudenstadt-Kniebis (nenachází se na westweg trase, je potřeba odbočit 1,6 km a pak se vrátit)

6. brána - Freiersberger Tor ( nachází se na westweg cestě, ale 6,5 km před sedlem Hark, kde začíná 6. etapa)

7. brána - Kinzigtaltor Hausach

8. brána - Schonach Wilhelmshöhe

9. brána - Tor zum Höchsten (nenachází se na westweg cestě, ale 1,5 km prudkého klesání pod vrcholem Seebuck na parkovišti)

10. brána - Wiedener Eck Tor

11. brána - Tor zum Wehratal (nenachází se na západní ale na východní variantě westweg trasy)

12. brána - Portal Dreiländereck Lörrach

Doprava a cestování

Vlastní auto

Nejlepší volba v poměru cena/pohodlí. Pokud vás jede víc, je cesta společným autem ideální.  Dovezte se do města, které je blízko startu a cíli vaší trasy, zaparkujte na bezpečném místě a na start a z cíle se odvezte stopem, nebo taxíkem. Doporučuji jet autem do Pforzheimu a c Basileje se pak nechaz zpět odvést třeba autobusem (Na trase Basilej - Pforzheim jezdí třeba Flixbus).


Autobus

Tuto možnost jsme využili my. Je hned po vlastním autě nejlevnější a nejvariabilnější. Z prahy jezdí do Pforzheimu autobus Flixbusu několikrát denně (s přestupem i bez).

Z Basileje jsme jeli opět Flixbusem do Prahy s přestupem ve Frankfurtu. Výhoda busu je poměrně dobrá cena, nevýhodou je nižší pohodlí. Cesta do Pforzheimu trvala přibližně 9 hodin. Z Basileje 15 hodin (s 3 hodinovou pauzou ve Frankfurtu). 


Vlak

Vlak je pohodlnější než autobus, je ale potřeba počítat s více přestupy a mnohem vyšší cenou (3 až 4 násobnou oproti autobusu). 

Podívejte se na další hřebeny:

Retezat
Godeanu
Jeseník
Krkonoše
Králický Sněžník
Velká Fatra
Malá Fatra
Nízké Tatry
Západní Tatry
Tarcu
Baiului
Bucegi
Show More

© 2016-2020 Radim Schottl 

www.hrebenovky.com