Přístřešky v Nízkých Tatrách

S ubytováním při přechodu hřebene Nízkých Tater neni problém. Jsou zde jak hlavní místa pro ubytování, tak nouzová, která lze využít při nečekané změně počasí, jiných zvláštních okolnostech, nebo prostě k posezení a krátkému odpočinutí. Zde však nehledejme příliš komfortu a využívejme je opravdu jen při nouzových situacích.

Doporučená a vhodná místa pro přespání během přechodu jsou: Turistický přístřešek Hiadeľské sedlo, Útulna Ďurková pod Chabencom, Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, Útulňa Ramža a Útulňa Andrejcová. Ostatní jsou pouze nouzová místa.

Turistický přístřešek Hiadeľské sedlo

N48°51.731 E19°18.274

Přístřešek se nachází v Hiadeľském sedle, zhruba 60 metrů níže od rozcestníku na červené turistické znače. Ze sedla jej nelze přehlédnout. V dolní části přístřešku je prostor pro ohniště, lavice a stůl. Do podkroví přístřešku se leze po žebři zevnitř spondí části.

Nachází se zde prostor pro zhruba 8 nocležníků. Při vybrání místa dobře prohlédněte střechu. V některých místech při deštích prokapává. Nedaleko přístřešku je pramen vody.

Útulňa Ďurková pod Chabencom

N48°55.864 E19°28.007

durkova.sk

 

K útulni se dostanete se Sedla Ďurkovej po zelené turistické značce. Spí se zde před útulňou ve stanu nebo za 5 eur na osobu v podkroví na matracích odkud je nádherný výhled. Nabízí zde například velký hrnek heřmánkového čaje za 1 euro, nebo polévku dle nabídky. U útulny jsou suché záchody a nedaleko také pramen vody.

Kamenná chata pod Chopkom

N48°56.579 E19°35.484

nova.kamennachata.sk

Kamenná chata pod Chopkom je příjemná zastávka při přechodu hřebene s malou odbočkou na Chopok. Jelikož se chata nachází nedaleko lanovky, je plná turistů, což se také odráží na velmi vysokých cenách.

Ubytování zde stojí 23 eur i se snídaní. Nejen z důvodu cen, ale i časového rozložení doporučuji k přespání následující chatu, ke které to již neni moc daleko.

Tuto chatu doporučuji k odpočinku, případně nouzovému přespání.

Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom

N48°55.598 E19°38.978

chatamrs.sk

Chata se nachází přímo na červené turistické trase. Její umístění je ideální při přechodu hřebene. Bohužel zde neni dovoleno spát ve stanech. Ubytování zde stojí 21 eur za osobu. V ceně je však vydatná snídaně, kterou si můžede večer předem vybrat ze sedmi možnstí buď na 7 nebo 8 hodinu ranní. Také je zde k dispozici sprcha s teplou vodou. Ceny jídel jsou dražší, avšak vše je poctivě na chatu vyneseno nosičem.

1/2

Sedlo Čertovica

N48°54.333 E19°44.198

certovica.sk

Sedlo Čertovica je jedno z míst na trase, kde se dá nouzově přespat. A to hned na dvou místech. Vedle chaty Horské služby, která se v sedle nachází je místo pro kempování. Dalším místem je Horský Penzión STIV Čertovica, kde je však potřeba rezervace nebo dřívější příchod. Co však v tomto penzionu stojí za zmínku je velmi levné jídlo. Pokud tedy chcete nabrat v pohodlí síly, a najíst se bez vysokohorské přirážky, doporučuji jeho návštěvu.

Útulňa Ramža

N48°54.800 E19°47.830

Útulňa Ramža je oblíbeným nocležním místem pro turisty přecházející hřeben. Přechod hřebene bez přespání na této útulni ani nelze prominout. Překrásná opuštěná dřevěná stavba uprostřed nádherné přírody nabízí dostatek místa až pro 15 turistů. Náchází se zde také kamna na kterých se dá i uvařit jídlo. Zhruba 300 metrů od útulny je pramen vody.

Prístrešok v sedle Priehyba

N48°54.443 E19°57.352

Jedním z povolených míst na přespání při přechodu hřebene je přístřešek v sedle Priehyba. Nachází se přímo v sedle na červené turistické značce.

Podlaha přístřešku je však vysypaná pouze kameny a žádná ze stěn neni krytá. Pohodlí se tu tedy moc nedočkáte a doporučuji jej jen pro odpočinek nebo velmi nouzové přenocování. K další chatě jsou to už jen 3 hodiny cesty. Nachází se zde také pramen, který jsem však nenašel.

Prístrešok v sedle Priehyba

Útulňa Andrejcová

N48°54.088 E20°1.390

Asi 70 metrů  před rozcestím Útulna pod Andrejcovou odchází doleva z červené značky cesta (na odbočku vás upozorní dřevěná šipka), která vás zhruba po 100 metrech dovede k útulni. Při přechodu nelze zdejší přenocování vynechat (i v zimě).

Na útulni je povětšinou hospodář. I přes to je ubytování zdarma (můžete darovat částku na provoz a opravu útulni). Spí se buď v přízemí na posteli, nebo v podkroví na zemi. Dá se zde i za rozumnou cenu občerstvit. U útulni se nachází suché záchody a také studánka.

Králova Hoľa

N48°52.943 E20°8.398

V budově vysílače se nachází malá místnost zhruba 2x2 metry, která slouží k odpočinku nebo nouzovému přespání.  Toto místo příjde velmi vhod, protože na Králově Holi je velmi nevyzpytatelné počasí. V místnosti se nachází lavice na sednutí. Najdeme tu také jednu velmi luxusní věc a tou je elektrická zásuvka, kde můžete dobít potřebné vybavení.

Toto místo však doporučuji pouze pro nouzové přenocování.

© 2016-2018 Radim Schottl 

www.hrebenovky.com