top of page

Rýžování zlata na řece Oskavě

Už jako malého mě rýžování zlata fascinovalo a vždy jsem si to přál zkusit. V mých 23 letech se mi podařilo si tento sen splnit. Nakoupil jsem rýžovací pánve, sehnal všechny potřebné věci a vyrazil směr Libina, ležící nedaleko Šumperka, kudy protéká řeka Oskava. Zlato se tu rýžovalo už za keltů. Zůstaly tu po nich na řece znatelné stopy rýžovišť. Dnes už v těchto místech jistě zlatá horečka nevypukne.

Rýžování zlata na řece Oskavě
 

Oskava je řeka tekoucí na severu Moravy. Pramení pod Hrubým Jeseníkem a protéká přes Hornomoravský úval dokud se u Chomoutova před Olomoucí nevlije do řeky Moravy. Historii rýžování zde započali již Keltové a rýžovat se tu nepřestalo až do středověku. Dnes se sem vydávají jen jednotliví hledači nikoli s vidinou zbohatnutí, ale s vidinou příjemně stráveného času.


Podle geologických průzkumů je zde obsah zlata 0,2 g na metr krychlový. Velikost zlatinek se uvádí v rozmezí 0,1 - 0,3 mm. Zlato sem naplavila řeka za poslední tisíce let. Drobné částečky zlata se usadily v bedroku a v místech, kam mohlo těžké zlato zapadnout.


Podle dostupných informací od zkušenějších zlatokopů, se dá najít na dobrém místě i několik zlatinek na každé pánvi. Většinou se jedná o drobné kusy do 1 mm, ale někteří uvádí i nálezy do 2 mm. Řeka Oskava je však i tak na nálezy chudší. Pro větší zisk je lepší navštívit řeky v oblasti Zlatých hor.


Já se však na první rýžování vydal právě na řeku Oskavu. Ubytovali jsme se na zdejší domácí farmě Jeníček, kde jsme přespávali v teepee, které mají na dvoře. K dispozici však jsou i běžné pokoje :) Na rýžování jsem vyzkoušel dvě oblasti. Tou první je okolí oblasti Břevenec. Nachází se mezi obcemi Dolní Libina a Mostkov. Zde se dají najít právě pozůstatky keltského rýžování. Druhá navštívená oblast jsou meandry řeky mezi obcemi Dolní Libina a Nová Hradečná. Příroda je zde krásná, ovšem na zlato poměrně chudá.


Jednalo se o mé první rýžovaní, které s sebou nese jistě řadu chyb. Je možné, že jsme nevybírali vhodná místa a že jsme nevyužili celého potenciálu řeky. Každopádně ve dvou lidech jsme po 3 dnech rýžování nalezli celkem 5 zlatinek. Velikost do 0,5 mm. Z Oskavy jsme tak odjížděli téměř z prázdnou. Výpovědi o nálezech ostatních hledačů tak spíše svědčí o tom, že jsme měli smůlu. I přes neúspěch, vybaven prvními zkušenostmi plánuji na příští rok další rýžovací výlet. Tentokrát o kousek výš.

 
1 302 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page