Za moravskými vltavíny: Šebkovice

V okolí Šebkovic se nachází několik malých lokalit s nálezy moravských vltavínů. Dnes už spíše vysbíraná pole s ojedinělými nálezy. Na konci dubna se zde však nacházelo jedno z mála v okolí ještě neosetých polí, a proto zkouším štěstí právě tady.

Šebkovice se nachází zhruba 15 km jižně od Třebíče. V okolí, především východní části, se nachází několik lokalit, kde byly nalezeny vltavíny. Především v okolí rybníku Holeček a dále na polích směrem k Vacenovicím.


Lokalita, na kterou se vydávám já, se nachází z obou stran silnice vedoucí z Výčap na Šebkovice. Zhruba kilometr před Šebkovicemi, kde silnici protíná elektrické vedení, parkuji a pouštím se do hledání.


Systematicky procházím pole. Je však sucho a vltavíny nejdou tak hezky vidět. Každou chvíli se v zemi cosi tmavě zeleného zatřpytí, ale vždy se jednalo o kus skla z lahví. Po několika hodinách padá únava a pozornost se prudce zhoršuje. Když už jsem přemýšlel nad odchodem, vykoukl na mne ze země malý kousek zeleného sklíčka. Zvedl jsem jej, očistil a prohlédl proti slunci. Konečně jsem našel vltavín. Je sice naštípnutý, nepravidelného tvaru s váhou pouhých 3,5 gramu, ale radost udělal takovou, že jsem v hledání pokračoval dál. Ani po dalších 2 hodinách jsem už ale nenašel nic.


Po celkových 6 hodinách hledání je jeden nalezený vltavín dobrou útěchou. Mému nalezenému vltavínu v Kožichovicích se to však nevyrovná. Určitě se sem znovu vrátím. Na podzim, až bude půda znovu pooraná.


© 2016-2020 Radim Schottl 

www.hrebenovky.com