top of page

Rýžování zlata na řece Opavě

Okolí Jeseníku nabízí nekonečné možnosti rýžování zlata. Řada okolních řek, tekoucích převážně z oblastí Zlatých hor v sobě ukrývá poklad. Vydal jsem se na řeku Opavu. Klasika v rýžování zlata. Tentokrát se vydáváme trochu dobrodružně na skůtru. Ve dvou a s veškerým vybavením na rýžování i s oblečením na 3 dny. Doteď nechápu, jak se nám to všechno podařilo přepravit.

Rýžování zlata na řece Opavě
 

Opava vzniká soutokem Zlaté a Černé Opavy ve Vrbně pod Pradědem. Je levostranným přítokem Odry. Zlato se zde rýžuje na všech ramenech Opavy (Černé,Střední a Bílé) a všech jejích přítocích. Na řece Opavě jsou nejrozsáhlejší naleziště mezi Vrbnem p. Pradědem a Krnovem v celkové délce 30 km. Nejčastěji však v blízkosti měst Vrbno pod Pradědem, Karlovice, Pocheň a Široká Niva. Řeka za svou dobu vytvořila velké množství meandrů, které jsou pro rýžování přímo stvořené.


Podle dostupné literatury spodní vrstva náplavů v hloubce 5 - 10 m obsahuje až 2 g zlata na 1 m krycholvý štěrku (zlatinky o velikosti 0,2 mm). Tak hluboko se však nedostaneme, proto musíme počítat s menším ziskem. Amatérští hledači stále hlásí nálezy. Jedná se především o drobné zlatinky nebo plíšky.


My se zde vydáváme na konci září. Ubytováváme se v Autokempu Dolina v Ludvikově. Místečko na rýžování mám vyhlédnuté v okolí Karlovic. Z map se však vyčíst nedá vše a proto rozhodne až příjezd na místo. Když jsme přijeli k meandrům řeky nedaleko Karlovic našli jsme pěkné místo, kde z řeky vystupuje "bedrock" (pevné říční podloží).


Bedrock je nejideálnější místo pro ukládání zlata. Pod něj a do jeho škvír zapadaly za mnoho dlouhých let drobné zlatinky. Bylo jasné, že tedy zůstaneme zde. Voda byla ledová, ale po chvíli se ukázalo, že tohle místo nebude úplně marné. Na pánvi se zaleskla první mini zlatinka. Ceklem za ten den a půl jsme vyrýžovali něco přes 10 zlatinek z toho jedna měla něco pře 2 mm. Žádná sláva to sice nebyla, ale radosti nám to dalo i tak.


Z prázdnou jsme neodjeli. Věřím, že zkušenější hledači na ještě lepším místě najdou mnohem více. My jsme spokojení. Fyzicky vyčerpaní, ale psychicky odpočati. Příště se sem vrátíme a zkusíme se posunout po proudu trochu dále.

 
1 871 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page